Tani węgiel

Robienie zakupów Zagadnienia energetyczne

Przed nadchodzącą zimą wielu z nas staje przed dylematem, jaki opał zakupić, jeżeli oczywiście nie determinuje tego rodzaj używanego pieca.
Obecnie na rynku oferowane są różne rodzaje opału, więc na wąską ofertę raczej nie możemy narzekać. Niejednokrotnie szukamy jednak najtańszych rozwiązań. To, na co należy z pewnością zwrócić uwagę to nie tylko sama cena materiału, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami w tych parametrach dla węgla kamiennego i brunatnego.

Ceny węgla – który z jego rodzajów jest najtańszy?

Powszechnie znane są podziały węgla na kamienny i brunatny. W tym przypadku jest to bardzo ważny podział, gdyż decyduje on również o tym, czy węgiel będzie droższy, czy też tańszy. Węgiel brunatny jest co prawda dużo tańszy, al jednocześnie też mniej kaloryczny. Ma to duże znaczenie, gdyż trzeba go spalić więcej niż wysokokalorycznego węgla kamiennego. Węgiel kamienny jest relatywnie droższy, co nie oznacza, że mniej opłacalny.
Sezonowe wahania w cenniku węgla wpływają na to, że z pewnością nabędziemy tańszy węgiel poza sezonem grzewczym. O tym, czy węgiel będzie tani, czy drogi decydują również czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego wydobywaniem, a następnie sprzedażą.