Typy łańcuchów zimowych

Motoryzacja Robienie zakupów

Tu zamówisz łańcuchy śniegowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]