Wybór ubranka na chrzest – czym się kierować

Robienie zakupów

Białe ubranka do chrztu wyrażają oczyszczenie naszej pociechy z grzechu pierworodnego i bycie nowym członkiem zbiorowości parafian. Przekonajmy się od kiedy funkcjonuje ten obrzęd i w jakich miejscach można dostać idealne szatki na na to wydarzenie.

Jak powinno wyglądać ubranko do chrztu?

Pierwszym rytuałem, który włącza niemowlę do katolickiej społeczności jest chrzest. W polskiej kulturze przyjęło się, że to matka chrzestna organizuje ubranka do chrztu. Uroczysta szatka jest utrzymana w jasnej tonacji kolorystycznej, zawiera także imię malucha oraz czasami datę wydarzenia. Jasna kolorystyka symbolizuje czystość, skromność i oddanie się pod opiekę Chrystusowi. Kiedyś ubranko do chrztu było w formie sukienki, jednak teraźniejsze trendy są niezwykle niejednorodne. Wśród przeważnie dobieranych szatek dominują małe marynarki, zwiewne sukienki, rozczulające włóczkowe buty. Rodzice często wybierają także muszki, ozdobne czapeczki, samodzielnie zdobione bolerka.

Gdzie możemy nabyć ubranko do chrztu?

Zróżnicowany wybór szatek kupimy w sklepach on-line, gdyż tam ubranka do chrztu są nawet 30% bardziej atrakcyjne cenowo niż w zwykłych sklepach. Można w takich miejscach kupić całe zestawy, posiadające różne elementy (takie jak sweterek, buciki, sukienka). Kiedy weźmiemy pod uwagę kolory, to dominują écru, złoty, liliowy, aczkolwiek opiekunowie decydują się także na bardziej charakterystyczne akcenty (przykładowo czerwone muszki u chłopców). Niemniej jednak zadbajmy o to, żeby ubranko do chrztu prezentowało się dostojnie.