Czemu nie wybrać się na łyżwy?

Sport, rekreacja, hobby

Pośród rozrywek uprawianych zimą, jedną z najchętniej wybieranych okazuje się łyżwiarstwo. Jest to sport, który pociąga ludzi w każdym wieku – dorosłych i małych. Na lodowisku można zatem znaleźć zarówno osoby starsze z kilkulatkami, jak i licealistów – sport bowiem nie uznaje granic wieku. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jazda na łyżwach nie ogranicza się wyłącznie do jednego typu – dzieli się na jazdę figurową, wyścigi łyżwiarskie, hokej… Oprócz tego to, jaki model łyżew należy użyć, aby zajmować się łyżwiarstwem, będzie zależało jeszcze od osobistych wymagań sportowca, jego kondycji, a także tego, czy spotykamy się z profesjonalnym łyżwiarzem czy też hobbystą.

Które zatem łyżwy wybrać?

Drogą do sukcesu osoby jeżdżącej na łyżwach okazuje się być wybór odpowiednich łyżew. Wszyscy, którzy trenują ten sport zimowy, są świadomi, że nie sposób pójść na dowolne zawody czy pokaz w łyżwach, w jakich się wcześniej nie ćwiczyło. Mechanizm jest niezwykle zbieżny do noszenia nieużywanego obuwia w czasie wesela lub innych zabaw, na których się tańczy. Istnieje wysokie ryzyko, że stopy będą obolałe, a przez to tancerz – czyli w tym przypadku łyżwiarz – nie będzie mógł brać udziału w kolejnych konkursach czy pokazach. Łyżwy powinno się także właściwie dostosować do rodzaju sportu – mamy wszak do wyboru zwyczajne figurówki, a więc miękkie łyżwy skórzane o eleganckim kształcie, jakie pozwalają na wykonywanie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, pozwalające na osiąganie dużych prędkości, jak również łyżwy hokejowe, które perfekcyjnie usztywniają staw skokowy oraz zabezpieczają stopę przez urazami.

W jaki sposób dbać o łyżwy?

Żeby łyżwy posłużyły sportowcowi przez długi okres czasu, powinny zostać właściwie zabezpieczane. Przede wszystkim, należy je systematycznie ostrzyć oraz chronić je w sposób, który uchroni przed korozją. Nie powinno się więc przechowywać łyżew w wilgotnym pomieszczeniu, ponieważ mogłoby to spowodować, iż nie będą się całkiem do niczego nadawały w kolejnym sezonie.