wyprawy górskie, wyprawy w góry

Wyprawy górskie – sposób na niezapomniane wakacje

Podróże i turystyka Sport, rekreacja, hobby

Coraz więcej osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zazwyczaj zaczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w oddalonych od Polski miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale też najwyższe wzniesienia Meksyku, Azji czy Afryki. Bez wątpienia dużym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus bądź Kazbek. Oczywiście pomoc agencji dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie wdrapią się na szczyty za nas. Konieczna jest kondycja, która pomoże nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z bardzo masywnym, ważącym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem ze specjalistycznym sprzętem oraz odpowiednią do warunków górskich odzieżą.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są uczestnikom?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział we wspinaczce górskiej – na Pik Lenina, bazę pod Annapurną, Elbruslub Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w podobnych do tego typu ekspedycjach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo rozwoju choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełniać. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Liczy się zatem doświadczenie pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry konieczne jest bezwzględne podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]