Design for EMC – co trzeba o nim wiedzieć?

Technologie

EMC, czyli kompatybilność elektromagnetyczna, to nad wyraz ważna cecha wszystkich systemów elektrycznych. Właśnie ten parametr określa jakość działania urządzenia w danym środowisku. Urządzenie, które jest kompatybilne elektromagnetycznie nie może generować zakłóceń pozostałych pracujących w pobliżu systemów, a także być wrażliwym na zakłócenia przez nie generowane. Na to, czy system będzie kompatybilny elektromagnetycznie rzutują już błędy jego projektanta, jeśli ten nie dopasuje go do miejsca, w jakim będzie on działał. Dlatego tak istotne okazuje się to, aby projektanci urządzeń elektronicznych wiedzieli, jak tego typu trudności uniknąć.

Jak opanować design for EMC?

Świetną sposobnością, żeby nauczyć się, jak tworzyć systemy elektryczne z uwzględnieniem kompatybilności elektromagnetycznej, są szkolenia design for EMC. W ich toku uczestnicy opanują najważniejsze problemy związane z kompatybilnością i dowiedzą się jak rozpoznawać poszczególne zaburzenia elektromagnetyczne, a także likwidować ich źródła. Następnym etapem szkolenia jest projektowanie rozmaitych elementów – od płytek drukowanych po pudełka chroniące urządzenie przed zaburzeniami. W czasie kursu kursanci dowiedzą się również na co uważać przy wyborze laboratorium, w którym prowadzone będą badania EMC.

Komu opłaca się uczestniczyć w kursie design for EMC?

Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą uczestniczyć w szkoleniu design for EMC. Tego rodzaju kursy kierowane są zwłaszcza do osób z co najmniej podstawowymi informacjami na temat konstrukcji systemów elektrycznych oraz EMC. Zazwyczaj biorą w nich udział specjaliści elektronicy i testujący, chociaż są również otwarte na specjalistów działających w pozostałych profesjach.