Jakie zastosowania ma srebro koloidalne?

Technologie

Silnie rozdrobnione srebro, które zostało połączone z żelatyną lub białkiem to substancja określany jako kolargol. O wiele częściej jednak zamiast właściwej nazwy preparat ten określa się mianem srebro koloidalne. Wykorzystywane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Korzysta w niego mnóstwo działów medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny antybiotyk

Atrybuty antybakteryjne srebra koloidalnego przełożyły się na to, że jest ono używane w lecznictwie. Najczęściej korzysta z niego dermatologia i okulistyka, znacznie rzadziej stosują je urolodzy. Współcześnie koloidy srebra stosowane są jako środek do użytku zewnętrznego. Parametry przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne sprawiają, że po srebro koloidalne sięga się wówczas, gdy mogą pojawić się zakażenia o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym. Srebro koloidalne jest wszak rewelacyjnym środkiem antyseptycznym. W leczeniu wykorzystuje się je w postaci kropli (okulistyka) oraz maści (w dermatologii).

Na jakie dolegliwości mogą być stosowane koloidy srebra?

Koloidy srebra wykorzystuje się w leczeniu ciężko gojących się owrzodzeń, ran i oparzeń. W aptekach znaleźć można suplementy diety, w których zawarte jest srebro koloidalne – mogą być stosowane przy przeziębieniu oraz grypie, też jako leki wspierające leczenie anginy, zapalenia oskrzeli czy kaszlu. Wyjątkowo często koloidy srebra są wykorzystywane do leczenia zmian pojawiających się na skórze. Można je stosować w przypadku łuszczycy, trądziku, egzemy, różnych postaciach grzybicy i przy łojotoku. Koloidy srebra okazują się skuteczne w stanach zapalnych pęcherza moczowego oraz jelita grubego. Można je wykorzystywać również przy grypie żołądkowej. Zanim rozpoczniemy zażywać preparaty, w których zawarte jest srebro koloidalne, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, przede wszystkim w przypadku leków do użytku wewnętrznego. Nie można bowiem przekroczyć zalecanej dziennej dawki, która jest naprawdę niewielka i wynosi tylko 0,014 miligrama na każdy kilogram masy naszego ciała. Koloidy srebra można dodawać także do płukania tkanin, a także używać w celu neutralizacji nieprzyjemnego aromatu potu.