Nanotechnologia w domu i przemyśle

Technologie

Nanotechnologia, którą kojarzymy z innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle bądź medycynie, znajduje coraz więcej zastosowań w życiu codziennym. Nanocząstki obecne są dzisiaj m.in. w impregnatach i środkach czyszczących.

Nanotechnologia – impregnaty hydrofobowe

Nanotechnologia pozwala na wytwarzanie powłok hydrofobowych zabezpieczających w zasadzie każdą powierzchnię przed zanieczyszczeniem różnego pochodzenia, a także przed wodą. W impregnatach znajdują się nanocząstki o wiele mniejsze od porów zabezpieczanej powierzchni, co pozwala cząstkom na głębokie przeniknięcie i zapewnia bardzo efektywną ochronę. Warstwa hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody, skutkiem czego chroni przed wykwitami wapiennymi czy korozją, ale też zabezpiecza podłoże przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednocześnie powłoka hydrofobowa jest paroprzepuszczalna, czyli pozwala ona „oddychać” materiałom.
Warstwą hydrofobową pokrywa się drewno, tekstylia, szyby, lakier samochodowy i różnego rodzaju podłoża mineralne, jak kostkę brukową, fugi, elewacje budynków lub beton.

Nanotechnologia – innowacyjne preparaty czyszczące

Nanotechnologię stosuje się również do produkcji preparatów czyszczących. Mikroskopijne cząsteczki obecne w tych preparatach nadzwyczaj efektywnie czyszczą powierzchnię, ponieważ głęboko w nią wnikają. Środki te świetnie radzą sobie z usuwaniem nawet trudnych zabrudzeń, jak przykładowo zacieków z kamienia czy tłustych naleciałości w piekarniku. Dodatkowo w środkach czyszczących znajdują się nanocząstki srebrauniemożliwiające rozwój pleśni, grzybów i roztoczy.
Środki czyszczące wytwarzane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają substancji niebezpiecznych dla zdrowia ani nie posiadają nieprzyjemnego zapachu. Są to preparaty ekologiczne więc można używać ich nawet na powierzchniach pozostających w kontakcie z produktami żywnościowymi, czyli np. na blatach w kuchni. Porównywalnie bezpieczną grupą środków czyszczących są neutralizatory woni przeznaczone do domu, samochodu lub elementów wyposażenia dla zwierząt – legowisk oraz kuwet.