Czym jest faktoring?

Usługi finansowe i rachunkowe

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do firm, które stosują opóźnione terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do bezzwłocznego spłacenia należności. Poza tym jest to również idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych form pokrycia kosztów związanych z inwestycjami. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu okazuje się tak efektywny? O jakich rzeczach powinny wiedzieć firmy, które zdecydują się na ów sposób finansowania? Jak ustrzec się możliwych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest w szczególności z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie jest on połączeniem rozmaitych typów umów, a wykup należności będzie tylko jego częścią. Opiera się on na wykupieniu zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli spółki. Poza tym zobowiązuje się zapewnić mu również inne usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia prawa cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Doradca podpowie, który faktoring będzie odpowiedni

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy bardzo różne. Chcąc ustrzec się pomyłek, których rezultatem mogą być duże problemy, należy starannie przeanalizować każdą z nich. Niezbędne będą wówczas odpowiednie kwalifikacje, których często po prostu nie mamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, w jaki sposób znaleźć bank, jaki zaproponuje nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien koszt, ale zazwyczaj okazuje się, że w ten sposób unikniemy problemów.