Zobacz więcej szczegółów o e-fakturze na flobo.io.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednakże finalnie właściciele przedsiębiorstw na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.
Co to są faktury ustrukturyzowane?
Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę danych opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie mało co mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, ale dla odpowiedniego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie całkowicie klarowny. Fakt, że faktury otrzymują jednakową strukturę prowadzi do tego, że obojętnie którego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to istotny krok naprzód zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień mają do czynienia z przypadkami błędnego odczytywania przez programy księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność gospodarczą wiele na nim zyskują
Każdy właściciel przedsiębiorstwa od stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF przetrzymuje dane o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej przeciwdziała patologiom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji do księgowania, jednak musi ona być zintegrowana z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]