Badania operatorów – na czym polegają?

Usługi

Pragniesz poznać więcej informacji o badaniach operatorów Bielsko? Wejdź na http://tinyurl.com/ya6x7lap

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek taki regulacje nakładają również na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka potrzeba i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Prawo wyraźnie określa, które grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i to powoduje, że wykonywanie tego typu kontroli jest kluczowe.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Standardowo są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]