Badania wysokościowe – co to jest?

Usługi

Zamów badania wysokościowe Bielsko na http://bit.ly/2qLHeSA

Większość z nas działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z serwisowaniem kominów oraz myciem szyb w wieżowcach. W myśl uchwalonych w Polsce regulacji są to jednak wszelkie prace wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W przypadku, gdy działania odbywają się minimum trzy metry nad poziomem gruntu, konieczne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – jeśli oczywiście wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie pozwalające na podjęcie pracy na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma wiele czasu – w takich sytuacjach najlepiej zrobimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa oraz neurologa w celu wykonania badań, zaś potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Jak wyglądają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny wykryć choroby, które powodują, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń należą w szczególności epilepsja i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), a także zez. Lekarz może poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeżeli mamy zaawansowaną hiperglikemię lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby po pięćdziesiątym roku życia – co roku.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]