Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Usługi

Zamów badania kierowców Bielsko Biała na www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, nierzadko mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań składa się z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Określają m.in: neurotyzm, ekstra- oraz introwersję i psychotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje wirometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, stereometr i ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny jedynie pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1, D1+E, D oraz D+E. Przechodzić muszą je również osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora bądź instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Powinno się podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie samochodu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im tylko raz.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]