Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Usługi

Badania psychotechniczne Bielsko Biała - poznaj więcej szczegółów o tych usługach

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one postać konwersacji z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]