Laboratorium EMC – z którym współpracować?

Technologie Usługi

Kompatybilność elektromagnetyczna to zbiór parametrów danego urządzenia, które powodują, iż może ono poprawnie funkcjonować w określonych warunkach i nie wpływać niekorzystnie na działanie pozostałych maszyn znajdujących się w pobliżu. Przepisy obowiązujące na terenie UE wskazują, iż prawie wszystkie układy elektroniczne wchodzące na rynek europejski powinny przejść testy EMC, które udowodnią ich kompatybilność. Należy wykonać je w certyfikowanym laboratorium – w Polsce funkcjonuje ich kilkadziesiąt, jednak nie wszystkie świadczą te same usługi. Jak zatem w tym gronie wyszukać te odpowiednie? O jakich rzeczach powinniśmy wiedzieć podczas wyboru laboratorium EMC?

Laboratorium EMC – zakres badań

Podczas poszukiwań odpowiedniego laboratorium EMC kluczowe z pewnością będzie to, jakie testy są tam przeprowadzane. Pamiętajmy wszak, że rozmaite laboratoria oferują różny zakres usług – wynika to między innymi z ograniczonego wyposażenia. Czasem nie są nam potrzebne wszystkie badania, jednak jeżeli zachodzi taka konieczność – postawmy na laboratorium EMC, które oferuje kompleksowe testy. Poza tym ważne jest również to, jakiego typu przyłącza oraz sieci stosowane są w placówce, ale tego niestety zwykle nie dowiemy się z ogólnodostępnej dokumentacji.

Laboratorium EMC – jak ustrzec się trudności?

Jak więc postąpić, kiedy istotne są dla nas badania wykonane na mniej popularnych przyłączach? Trafionym rozwiązaniem w podobnych przypadkach będzie niewątpliwie przesłanie zapytania, dzięki któremu dowiemy się, czy dane urządzenie może odbyć testy w określonym laboratorium. Określmy w nim takie parametry produktu, jak waga, typ przyłączy oraz ich liczba, jak również typ zasilania. Warto też spytać o możliwość wzięcia udziału w testach – wiąże się to wszak z wieloma korzyściami.