Technologia, materiały, projekt – co wpływa na cenę druku 3D

Technologie Usługi

Więcej informacji o druk 3D cennik znajdziesz tutaj.

Możliwość zlecenia druku 3D każdej makiety, projektu bądź podzespołów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża koszty ponoszone przez wiele firm. O ile intencją przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, na ogół decyduje się ono na zakup własnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Jeśli jednak potrzeba skorzystania z modelu 3D jest okazjonalna bądź w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niewielkim nakładzie, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie opracowywania planu działań pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować koszt wydruku 3D?

Cena druku 3D – bez odpowiednich plików będzie drożej

Na finalną cenę wydruku 3D ma wpływ wiele czynników. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik w odpowiednim formacie (czyli STL lub STEP), dzięki któremu można wstępnie wyliczyć koszt wykonania zamówienia. Nierzadko zlecający przygotowuje jedynie prototyp albo szkic projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa ze względu na konieczność przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, bądź też przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego przedmiotu za pomocą skanera 3D. Kolejne czynniki znamiennie wpływające na finalną cenę wydruku to, naturalnie, wybór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo ważne jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to zwłaszcza od wielkości obiektu i tego, czy wydruk będzie miał częściowe czy pełne wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dodatkowej obróbki (m.in. wygładzenia lub gwintowania).

Chcesz oszacować cenę druku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie można właściwie oszacować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu postanawiamy zrealizować dane zlecenie. W tym celu należy przekazać jej plik do wyceny ewentualnie, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i wnikliwie zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Specjaliści CADXPERT służą także poradą przy wyborze materiału oraz techniki druku.

Nasze dane adresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]