Teoria czy praktyka – jak poprowadzić szkolenie

Nauka Usługi

Szkolenia pozwalają kształcić rozmaite umiejętności – dzięki nim można m. in. pozbyć się lęków, wypracować asertywność czy nauczyć się języka obcego. Żeby jednak kurs był maksymalnie efektywny, musi być znakomicie przygotowany. Jakie techniki gwarantują sukces?

Jak poprowadzić szkolenie – techniki praktyczne i ich wykorzystanie

Umiejętnie prowadzone szkolenie powinno przynieść pożądane skutki i zainteresować odbiorców. Nie wszystkie szkolenia dostępne w naszym kraju są niestety efektywne, wiele zależy od wykorzystywanych metod oraz zaangażowania prowadzącego. Jak przeprowadzić ciekawe szkolenie? Pamiętajmy, że nie może być ono jednostajne dla odbiorców, a także czysto teoretyczne. Właśnie z tego powodu tak wielu prowadzących wykorzystuje oryginalne metody do których należą np. miniwykład, drama, prace protagonistyczne czy sesja relaksacyjna. Warsztaty praktyczne ułatwiają zapamiętywanie informacji oraz wpajanie określonych wzorców. Obecnie szczególną wagę przykłada się do technik praktycznych, które dają najlepsze efekty. Sam wykład to nie wszystko, słuchacze muszą z autopsji znać określone metody.

Jak poprowadzić szkolenie – na zasadzie losowania

Ciekawe metody szkoleniowe nie są gwarancją sukcesu. Kluczową wskazówką jest także przeprowadzenie odpowiedniego podziału uczestników na grupy, najlepiej na zasadzie odliczania. To powoduje, że słuchacze czują się maksymalnie komfortowo i właśnie w ten sposób przeprowadza się m.in. szkolenia dla managerów. Kolejną techniką podziału słuchaczy na grupki jest dołączanie do liderów. Trochę inaczej wygląda jednak szkolenie osób, które już się znają – mogą one dowolnie dobrać się w grupy. Dzięki temu szkolenie będzie interesujące, a uczestnicy wyniosą z niego wiele praktycznych informacji.