Domowe kiszonki to nie tylko polski przysmak

Robienie zakupów Żywność

Kup kiszone warzywa na artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak głęboko związane z polską kuchnią, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański specjał, z rzadka napotykany w pozostałych rejonach świata. Jednak kiszone przetwory z warzyw znane są nie tylko na starym kontynencie, ale także w Azji oraz w obu Amerykach.

Z jakiego powodu kwaszone przetwory z warzyw są popularne?

Zgodnie z wiedzą historyków metoda zabezpieczenia żywności poprzez ich zanurzenie w solance, w occie albo w soli, stosowana jest przez ludzi od ponad 4 tysiące lat. Proces ten przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym jest ono zanurzone, powstrzymuje rozwój bakterii powodujących gnicie. Kilka wieków wstecz była to perfekcyjna metoda, żeby przedłużyć czas przydatności do konsumpcji warzyw, ryb oraz mięsa niekiedy o kilkanaście tygodni. W związku z tym pojawił się obyczaj szykowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Cechują się one między innymi dużą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, sporadycznie chorowali na szkorbut. Co interesujące, w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z rzepaku czy buraka cukrowego.

Kiszone przetwory warzywne w Polsce i na świecie

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni zasadniczo w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie oraz w USA, gdzie ten typ przetworów z warzyw nie cieszy się większą popularnością. Jednakże ogórki kiszone są tam bodajże niezwykle lubianym składnikiem burgerów, sandwiczy oraz hot-dogów. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa można kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. białą rzodkiew, pomidory oraz owoce (przykładowo śliwki).

Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni wieków stały się podstawą albo znaczącym dodatkiem do tysięcy dań lokalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych krajach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek przygotowany podług typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten wyprodukowany np. w Chinach.

Nasze dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]